"Kadınhanı 1. Tahinli Pide Festivali' 8-9 Haziran 2013 tarihlerinde Kadınhanı İlçe stadında yapılan organizelerle gerçekleştirildi.

İlçemizde bu yıl ilkkez düzenlenen 'Kadınhanı 1.Tahinli Pide Festivali' iki gün devam etti. Festivalin ilk gününde Kadınhanı Merkezde bulunan İbrahim paşa camiinde öğle namazından önce okutulan mevlüt okutuldu. Daha sonra ise bir araya gelen Kadınhanı Protokolü ve Kadınhanlı vatandaşlar, Mehteran takımı eşliğinde, festivalin yapılacağı ilçe stadına kadar birlik ve beraberlik yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Kadınhanı İlçe stadındaki program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.Kadınhanı Kaymakamı Osman ALTIN; Kadınhanı'nın Kültürel değerleri, örf ve adetleri, yerel ürünler, yöresel kıyafetleri, folklor ve halk oyunları, gelenek ve göreneklerini, tanıtılması ve devam ettirilmesi, kaybolmaya yön tutmuş bu değerlerin yeni nesile aktarılması, çevre köy ve Beldelerle kaynaşmanın sağlanması, Kadınhanı'ndan olup'ta başka yerlerde yaşayanların İlçemize bağlarının güçlendirmesi amacı ile yapılan bu'Tahinli Pide Festivali' nin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN,Konya Valisi Sayın Aydın Nezih DOĞAN,Konya Milletvekilleri Sayın Av. Gülay SAMANCI, Sayın Hüseyin ÜZÜLMEZ, Sayın Mustafa AKIŞ, Sayın Dr. Mustafa BALOĞLU, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir AKYÜREK, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Memiş KÜTÜKÇÜ telgraf ve mesajları ile festivale katıldılar. Protokol konuşmalarının ardından Kadınhanı Cumhuriyet ortaokulu öğrencilerinden oluşan folklor ekibi birbirinden güzel gösteriler yaparak katılımcılardan alkışları topladı. Süleyman Nerede ile çocuklara özel yarışmalar yaparken, başarılı olan çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

Konya Milletvekilleri Sayın İlhan YERLİKAYA, Sayın Faruk BAL, Mustafa KALAYCI, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ve çok sayıda davetlinin katıldığı festivalinin ikinci gününde ise sema gösterileri, şiir dinletileri, kutla gösterileri, sunucu ve sanatçı Mustafa Durmuş ile Show, grup Kaşık's ekibi gösterisi yapıldı.

Kadınhanı 1. Tahinli Pide Festivali, kendiside Kadınhan'lı olan sanatçı Mustafa Yıldızdoğan konseri ve havai fişek gösterileriyle son buldu.