Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de kutlandı. İlçemizdeki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları , resmi kurum, siyasi parti, ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne çelenk konulması ile başladı. Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, Kaymakamlık Makamında Kaymakam Ercan ÇİÇEK' in tebrikleri kabul etmesinin ardından çarşı içinde bulunan tören alanında devam edildi.
Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri ÖDÜK ve Garnizon Komutanı Yüzbaşı Bahadır ŞAHİN ile birlikte öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Kaymakam ÇİÇEK; ' Vatanına, birlik ve beraberliğine, bağımsızlığına kast edenlere karşı Atatürk'ün önderliğinde büyük ve şanlı bir kurtuluş mücadelesi veren milletimiz, 29 Ekim 1923 te Türkiye Cumhuriyet Devletini bütün dünyaya ilan etmiştir. Bu heyecan ve gururu 91. yılında yeniden hissetmekte ve bu sevinci milletçe hep birlikte yaşamaktayız.

Cumhuriyet, milletin kenetlenerek verdiği bir ölüm kalım, onur, haysiyet ve namus mücadelesi sonunda kazanılmış eşsiz bir zaferdir. Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi; ''bugün hepimize düşen ortak görev; milli değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşını kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Cumhuriyetimizin 91. yılında ülkemizi, devletimizi daha güçlü, daha mamur, daha demokratik hale getirmemizi ve insanlarımızı kardeşçe, birlik ve beraberlik içinde daha müreffeh yaşatmanın mücadelesini veriyoruz. Bu topraklar üzerinde kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz ebediyete kadar devam edecektir.

Bu büyük bayram dolayısıyla, başta büyük devlet adamı ve eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Harbi kahramanlarımızı, ebediyete intikal eden devlet adamlarımızı, dökülen kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan, vatanımızın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü için can veren aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor, kahraman gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyor, Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.' dedi. Tören geçişi ve öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam eden kutlamalar, folklor gösterileri ile sona erdi.