Deprem Haftası dolayısıyla  Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksek Okulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik  Bölümü öğrencilerinin, 112 Acil Servis, UMKE ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü  ekiplerinin de katıldığı bir tatbikat gerçekleştirildi.
 
Kadınhanı Kültür Merkezi içerisinde başlayan deprem tatbikatın da zarar görmüş bina içerisinde kalan kazazedeler İtfaiye bölümü öğrencileri tarafından kurtarıldı. Kucakta taşıma ve sedyede taşıma yöntemiyle dışarı çıkarılan kazazedeler, 112 acil servis ekiplerinin olay yerindeki müdahalelerinin ardından hastanelere götürüldü. Yine bina içerisinde mahsur kalan kazazedeler, itfaiyenin müdahalesiyle camdan çıkarılarak aşağı indirildi. İtfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını sürdürürken AFAD ekipleri de diğer taraftan yüksek binadan yatay indirme ve dikey indirme yöntemlerini kullanarak mahsur kalan kazazedeleri dışarı çıkardılar. 
 
Deprem Eğitimi ve Tatbikatı  programına  katılan Kadınhanı Kaymakamı Osman GÜVEN ve ilçede bulunan kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğrencilere hitap eden Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Uğur USLU; “Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

Deprem Bölgeleri Haritası'na göre, yurdumuzun %92'sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98'i ve barajlarımızın %93'ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.
Yakın zamanda gerçekleşen büyük depremlerden 17 Ağustos 1999 GÖLCÜK Depremi tüm Marmara Bölgesinde, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Ayrıca 23 Ekim 2011 Van Depremi de çok sayıda can ve mal kaybına da sebep olmuştur.

Yeterli bilgi ve tecrübelerimizi doğru uygulayarak depremin etkilerini en aza indirebiliriz. Ülkemizde her geçen gün bu konuda daha bilinçli bireyler yetiştirmeliyiz. Bu da elbette daha çok çalışmayla olacaktır.

Bu gün burada deprem tatbikatını icra edeceğiz. Bu etkinliğin bizlere katkı sağlayacağını umarak tüm misafirlerimizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
‘’Depremi önleyemezsiniz ama alınacak tedbirlerle vereceği zararları azaltabiliriz.” diye  konuştu.