Muharrem Ayı'nın onuncu günü olan Aşure günü dolayısıyla Kadınhanı Anadolu İmam-Hatip Lisesinde düzenlenen program sonrası aşure dağıtıldı.

Kadınhanı Anadolu İmam-Hatip Lisesinde düzenlenen aşure dağıtım töreninde konuşan Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Aşure ile birlikte sevgi ve mutluluğun ve bereketin paylaşıldığını ve Muharrem Ayı'nın İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ederek şöyle konuştu:' Halk arasında paylaşmanın simgesi haline gelen aşure günü, birlik ve beraberliği perçinlemektedir. Aşure gününü bir arada kutlamamıza vesile olanlara teşekkür ediyor, Muharrem ayınızı kutluyorum. Hicri takvime göre yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayına merhaba dediğimiz bu günlerde Aşure bereketi yaşanıyor. Allahü teâlâ, birçok duayı Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu. Birlik ve bütünlüğümüzün perçinlenmesi dileğiyle Muharrem ayınız ve aşure gününüz hayırlara vesile olsun.'dedi.

Aşure Günü
Hicri yılın başladığı Muharrem ayının 10. Gününde kutlanan Aşure günü Arapçada '10' anlamına gelen aşara kelimesinden gelmektedir. Hicretle başlayan yeni ve güzel olayların yanı sıra tarih boyunca tüm Peygamberlerin Aşure gününde iyi şeyler yaşadığı bilinmektedir. Ramazan ayından sonra İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin bollaştığına inanılan Muharrem ayında Aşure tatlısı yapılmaktadır. İlk olarak Nuh Peygamber'in gemisinin karaya ulaşmasının ardından elinde kalan malzemelerle yapıldığına inanılan Aşure, halk arasında paylaşmanın simgesi olmuştur.
Aşure dağıtım programına Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet ÖDÜK, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serkan DANIŞ, birim müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Öğrenciler tarafından okunan İlahiler ve yapılan duaların ardından konuklara aşure ikram edildi.