Cumhuriyetin ilanının 94. yıl dönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de kutlandı. İlçemizdeki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları , resmi kurum, siyasi parti, ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne çelenk konulması ile başladı. Törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, Kaymakamlık Makamında Kaymakam Ercan ÇİÇEK' in tebrikleri kabul etmesinin ardından Kadınhanı Belediye Kültür Merkezinde devam edildi.

Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri ÖDÜK ve Garnizon Komutanı Yüzbaşı Serkan DANIŞ ile birlikte öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Kaymakam ÇİÇEK; "29 Ekim 1923'te kurulmuş olan Cumhuriyetimizin, 94. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve büyük onurunu yaşıyoruz.
 
Millet olarak vatanımızın her köşesinde en çetin güçlükleri aşarak, ağır bedeller ödeyerek verdiğimiz kurtuluş mücadelesi ile kazandığımız zaferlerden sonra kurulan Cumhuriyetimiz, mana ve gücünü, bu ortak irade ve büyük bir imanla gerçekleştirdiği bağımsızlık mücadelesinin eseri olmasından almaktadır.
 
Cumhuriyet misakının temelini, bizi millet olarak bir arada tutan, toplumsal bütünlüğümüzü, dayanışmamızı sağlayan, ülkesine sadakatle bağlı tüm yurttaşların eşitliği ve özgürlüğü fikri oluşturmaktadır. Milletimiz sevinçte, üzüntüde ve kederde, ortak kader anlayışına hep sahip çıkmış çıkmaya da devam edecektir. Yüce Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.
Hepimiz biliyoruz ki Ülkemizin bulunduğu konum itibarıyla çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizler al bayrağın gölgesinde vatan için nöbet tutarken düşman kurşunlarına siper olan şehitlerimizin kanlarıyla kazanılmış bu topraklarımızı, bundan sonra da birlikte ve omuz omuza koruma kararlılığındayız. Bu birliğimizi dahili ve harici düşmanlarımızın hain emelleri ile bozmaya çalışanlar elbette olabilir ancak bu birliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek aksine bu birliği koruma azim ve kararlılığımızdan asla uzaklaştıramayacak, bilakis milletçe daha sıkı kenetlenmemizi sağlayacaktır.
 
Bu inanç ve azimle, ülkemizin Muasır medeniyetlerin ilerisine geçmesi ülküsünü yerine getirebiliriz. Bizleri tek Millet, tek Bayrak, tek Devlet, tek Vatan yapan değerlerimizi, birlik ve beraberliğimizi koruyarak, bundan sonra da hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, ülkemizin, cumhuriyetimizin, milletimizin güçlenip gelişmesi için emek veren adsız kahramanlarımızı saygı, minnet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutluyorum. Ne Mutlu Türküm diyene" dedi.

Tören öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam eden kutlamalar, folklor gösterileri ile sona erdi.