Kadınhanı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Kadınhanı İlçesinde görev yapan din görevlilerine Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı konusunda bilgilendirme eğitimi verildi.

Kadınhanı Müftülüğü toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına Kadınhanı Müftüsü Osman ASLAN, Diva-Sen Konya Şube Başkanı Ferşat KOCAMAN ve din görevlileri katıldı. Toplantı Başkuyu mahallesi İmam Hatip'i Selim ŞİMŞEK'in okuduğu Kur'anı- Kerim tilaveti ile başladı.

Kadınhanı Halk Sağlığı Merkezi Doktoru Abdullah URAL, başlıklar halinde kene ısırmalarına karşı korunma yolları ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının nasıl başladığını sinevizyon desteğiyle anlattı.
Hastalığın bulaşma şekilleri ve koruma yöntemleri hakkında bilgi veren Dr URAL, kene tutunmasından itibaren 10 gün içinde ateş, halsizlik, iştahsızlık, karın ve baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal olunması durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi.

Kadınhanı Sağlık Müdürü Dr. Rıfat KİRAZ, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ülkemizde bahar ve yaz aylarında görülen zoonotik karakterli önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın etkinliği kanıtlanmış aşısı ve etkene spesifik tedavisi olmadığından destek tedavisi bugün için hastalığın tedavi seçeneğini oluşturmaktadır. Bu sebeple hastalıktan korunma tedbirlerinin alınması, özellikle kişisel korunma tedbirlerinin alınması büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde tanı konulan her yüz vakadan 5-6'sı yapılan tedavilere rağmen kaybedilmektedir. Bu oran diğer ülkelerde % 40'a kadar çıkmaktadır. Sağlık çalışanlarımız tarafından geçmiş yıllarda olduğu gibi KKKA ile ilgili olarak özellikle riskli köylerde yaşayan vatandaşlarımıza ulaşılması, bu konudaki farkındalığın arttırılması ve davranış değişikliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından başlatılmıştır. Bu kapsamda vatandaşlarımız başta olmak üzere, sağlık çalışanlarımıza, öğrenci ve öğretmenlere, muhtarlara ve din görevlilerine yönelik bir dizi eğitim düzenlenecektir" dedi.