Bu amaçla:

v Web sitesinin güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığına bakın. Pek çok site SSL ya da SET denilen güvenlik protokollerini kullanmaktadır. Internet Explorer kullanıyorsanız, güvenilirliğin bir işareti olarak adres çubuğunun rengi yeşile döner, web sitesi adresi HTTP yerine HTTPS:// ile başlar ve adres çubuğunda veya pencerenin sağ alt köşesinde küçük bir kapalı asma kilit simgesi görürsünüz ayrıca bu kilit resmine tıklayarak sertifikanın kime ait olduğunu ve sertifikanın geçerlilik süresini görebilirsiniz.

v Güvenli sitelerden alışveriş yapın. Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode? logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır. İlk siparişin yüksek olmamasına dikkat edin. Sipariş sayfanızı kaydedin ya da yazıcıdan bastırarak saklayın. Sitenin güvenlik politikasını, sipariş yöntemini, sipariş sözleşmesini ve iade haklarınızı dikkatlice okuyun. İrtibat bilgisini kontrol edin. Ürün iadesi ile ilgili konularda Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ve Tüketici Koruma Derneği kaynaklarına başvurabilirsiniz.

v Erişmek istediğiniz internet sayfasının adresini tarayıcınızın adres satırına kendiniz yazın. İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda yazan site adına dikkat edin. Eğer site adında bir tuhaflık varsa gerçeğinin tıpatıp benzeri bir siteye yönlendirilmiş olabilirsiniz. Kimlik avı web siteleri kişisel veya mali bilgilerinizi ele geçirmek amacıyla güvenilir web sitelerinin kimliğine bürünür. Bu bilgiler genellikle kimlik hırsızlığı için kullanılır. Internet Explorer da bir web sitesinin gerçek kimliğini belirlemeyi kolaylaştırmak için adres çubuğundaki etki alanı adı siyah yazıyla belirtilir ve adresin geri kalanı da gri renkte görünür. SmartScreen Filtresi ve Kimlik Avı Filtresi gibi şüpheli web siteleri konusunda sizi uyaran bir tarayıcı filtresi kullanın. Bir web sitesinin sizi aldatan ve bir güvenlik veya gizlilik riski içeren kötü amaçlı yazılım içerdiğini düşünüyor iseniz ihbar.bilisim@gov.tr adresine e-posta ile ihbar edebilir ayrıca bu siteyi Internet Explorerdaki Güvenlik menüsünü kullanarak güvenli olmayan web sitesi olarak bildirin.

 

v İnternet Bankacılığı kullanımızı en güvenli şekilde sonlandırmak için, ekran penceresini X ile kapatmak yerine "Güvenli Çıkış" butonunu kullanın.

 

v İnternet erişiminizi ADSL ile sağlıyorsanız, interneti kullanmadığınız zamanlarda bağlantınızı kapatın.

 

v İnterneti güvenli bir biçimde kullanmanız için bilgisayarınızda en az bir adet lisanslı anti virüs ve / veya casus programlara karşı "anti-spyware" programı yüklü olmalıdır. Bu programın içinde yer alan virüs tanımlamalarını düzenli olarak güncellemeli, haftada en az bir kez tüm sisteminizi virüs taramasından geçirmelisiniz. Güvenli olmayan sitelerden indirilen '.exe , .jpeg , .rar , .zip' vs… uzantılı dosyalar zararlı olabilir. Sizin kart bilgilerinizi ele geçirebilirler. Tanımadığınız kişilerden gelen ve ekinde casus yazılımlar barındırabilecek şüpheli elektronik postaları açmadan siliniz. Keylogger olarak bilinen saldırılar, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizi hafızasında tutan güvenlik kırıcı programlardır. E-klavye bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan İnternet Şubesi şifre girişinizi yapmanıza olanak sağlar.

vİşletim sisteminizi (sonradan keşfedilen güvenlik boşluklarını gidermek amacıyla) düzenli olarak güncelleyin. Düzenli olarak güncellenen güvenlik uyarılarını takip edin.

v Gerçek olamayacak kadar güzel olan tekliflere, düzmece iş ilanlarına, bir piyango kazandığınıza dair bildirilere veya uzaktaki bir yabancıya parasını transfer etmesinde yardımcı olma isteklerine dikkat edin. Benzer diğer işaretler arasında acil mesajlar ('Hesabınız kapatılacak!') , imla ve gramer hataları da yer alır. Tanımadığınız kişilerden gelen (özellikle ilişiğinde dosya bulunan) e-postaları açmamalı; bankanızdan gelmiş gibi görünüp, size şifre / kullanıcı kodu / finansal bilgi / hesap numarası / kredi kartı, Güvenlik Kodu (CVV2 ve CVC2) ya da banka kartı numarası soran ya da kişisel bilgilerinizi güncellemenizi isteyen e-postaları asla dikkate almayın. Bankalar sizden hiçbir şekilde e-posta yoluyla bilgi güncelleme ya da şifre işlemleri isteğinde bulunmazlar. Bu tip sahte e-postalarda yer alan adres uzantılarını açmayarak, istenen bilgileri kesinlikle doldurmayarak ve bankanızı ve güvenlik güçlerini en kısa süre içerisinde konu hakkında bilgilendirerek, sizi olası dolandırıcılık eylemlerine karşı korumamıza yardımcı olabilirsiniz ayrıca adli mercilerin incelemesi için bilgisayarınız üzerinde değişiklik yapmayın ve formatlamayın.

v Şifreler kolay tahmin edilebilir türden olmamalı, şifrede büyük ve küçük harflerle birlikte rakamlar ve noktalama işaretleri de kullanılmalı, şifre yazarken hızlı ve dikkatli olunmalı.

v Kredi kartı numarası veya banka bilgileri gibi kişisel bilgileriniz sorulduğunda, bu bilgileri yalnızca mantıklı bir nedene dayanıyorsa verin. Bir ürün veya hizmet karşılığında bilgilerinizi vermeden önce bilgilerinizi nasıl güvenli tuttuğunu bulmak için web sitesinin gizlilik politikasını kontrol edin.

v Bir adetten fazla kredi kartı sahibi olmanız harcamalarınızı kontrol etmenizi zorlaştırmasının ve gelirinizin çok üzerinde bir harcama yapmanızı teşvik etmesinin yanında herhangi bir kayıp/çalıntı durumunda işinizi daha da zorlaştıracaktır. Kartınızın numarasını ve diğer bilgilerini sadece sizin ulaşabileceğiniz bir yerde muhafaza edin. Kartınızı aldığınız bankanın çağrı merkezi numarasını yanınızda bulundurun cep telefonunuza kaydedin ve mümkünse ezberlemeye çalışın. Kayıp/çalıntı durumunda vakit kaybetmeden bankanızı arayarak kartınızı kullanıma kapattırın ve en yakın karakola giderek tutanak tutturun. Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'in Kartın haksız kullanımı ve sigortalanması başlıklı 23. Mad. gereği Banka kartı veya kredi kartının ya da Kanunun 16 ncı maddesinde belirtilen bilgilerin kaybolması veya çalınması halinde kart hamili, kart çıkaran kuruluşa yapacağı bildirimden önceki yirmidört saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan yüzelli Yeni Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumludur. Hukuka aykırı kullanımın, hamilin ağır ihmaline veya kastına dayanması veya bildirimin yapılmaması hallerinde bu sınır uygulanmaz.

v Kredi kartınızın siz görmeden encoder cihazından geçirilip manyetik alanlarının kopyalanarak başkaları tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla kredi kartınızı kullanarak yaptığınız alışverişlerde kartınızın pos makinesinden mutlaka yanınızda geçirilmesine dikkat edin. Kartın arka yüzündeki imza kısmını mutlaka imzalayın ve sliplerde de aynı imzayı kullanın. Kartınız çalınsa bile yapılan alışverişlerde kullanılan imzanın sahte olduğu laboratuar incelemelerinde ortaya çıkar. İmzaladığınız alışveriş slipindeki tutar ile aldığınız ürünün fiyatının aynı olup olmadığına dikkat edin. Slip örneğini ekstreniz elinize ulaşana kadar saklayın. Hesap hareketlerinizi ve kredi kartı harcamalarınızı düzenli olarak kontrol edin.

v Kredi limiti yüksek olan kartlarınızı internet ortamında kullanmayın. Kredi kartınızı ele geçiren kötü niyetli kişiler kart limitinizi sonuna kadar kullanabilirler. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için en iyi yöntem sanal kredi kartı kullanmaktır. Sanal kredi kartları ile gerçek kredi kartı numaranızı yazmadan, kendinize özel limitler koyarak alışveriş yapmanız mümkün. Üstelik alışveriş yapmadığınız zamanlarda limitinizi sıfırlayabiliyorsunuz. Sanal kartı, tüm bankalar ücretsiz olarak sunmaktadır.

v İnternet Bankacılığında IP, tarih ve saat kısıtlaması yaptığınız taktirde; internete giriş yapmak istediğiniz günleri ve saat aralıklarını belirleyebilecek veya istenilen tarih aralığında kısıtlama getirebilecek ve sadece internet bankacılığı kullanıcı koduna tanımladığınız IP adresleri ile internet sağlayıcısına bağlanan bilgisayarlardan internete giriş yaparak internet şubesinden işlem yapabileceksiniz. Art niyetli kişiler tanımladığınız IP den farklı bir IP ile internet sağlayıcısına bağlanarak işlem yapmak istediklerinde işlem gerçekleştiremeyeceklerdir.

v Başkalarının kullandığı ortak bilgisayarlardan kesinlikle alışveriş yapmayın, Kullandığınız bilgisayar şahsi bilgisayarınız da olsa herkese açık ve güvenli olmayan Wi-Fi (kablosuz network) noktalarından alışveriş yapmaktan uzak durun. İnternet bankacılığını kullanırken bilgisayarınızın başından kalkmamalı, bilgisayarınızı kullanan başka kişiler varsa, bu kişilerin güvenlik için azami dikkati gösterdiğinden emin olmalısınız.