Kadınhanı Kaymakamlığının organizasyonuyla Kültür Bakanlığı gölge oyunu sanatçısı Mahmut SALCAN tarafından sahnelenen Türk Tiyatrosunun vazgeçilmez unsurlarından Karagöz-Hacivat gölge oyunu büyük ilgi gördü. Öğrencilere yönelik düzenlenen ve Kaymakamlığımızın kültür faaliyetleri çerçevesinde Kadınhanı Ziraat Odası Kültür Merkezinde sahnelenen Karagöz-Hacivat gölge oyununa ilköğretim öğrencilerinin yoğun ilgisi olduğu gözlendi ve öğrencilerden tam not aldı.

Karagöz-Hacivat oyunundan önce sanatçı Mahmut SALCAN öğrencilere Karagöz ve Hacivat'ın hikâyesini anlattı. SALCAN, tarihçesine kısaca şöyle değindi. 'Rivayete göre Hacivat ve Karagöz, Orhan Gazi devrinde yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi'nin, 'cami vaktinde bitmezse kelleni alırım' dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat'ı şikâyet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat'ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.


Hacivat'ın asıl adının Hacı İvaz ve ya Haci Cevat olduğu söylenir. Hacivat karakteri düzeni temsil eder. Nabza göre şerbet verir. Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar. Eğitimli olmasından dolayı Osmanlıca konuşmayı sever. Hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder. Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz'ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar. Rol icabı değişik kıyafetler içinde Keçi Hacivat, Çıplak Hacivat, Kâhya Hacivat gibi farklı tasvirleri vardır
.'dedi.


Salonu dolduran öğrenciler, oyunu seyrederken kahkahaya boğuldu. Hacivat ve Karagöz gibi ülkenin birçok değerine başkalarının sahip çıkmaya çalıştığını anlatan Mahmut SALCAN; 'Bu geleneksel gölge oyununun 650 yıldır yaşadığını söyleyerek, Hacivat-Karagöz oyununun değerlerimizin başkaları tarafından alet edilmesine göz yumdurmayacağız. Biz değerlerimize sahip çıktığımız sürece bu değerlerimiz yaşar' diye konuştu. SALCAN Karagöz ve Hacivat'ın Türk gösteri sanatları arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, bu geleneğin uzun yıllar toplumun en büyük eğlence kaynağı olduğunu, Hacivat-Karagöz oyunlarını Türkiye'nin tüm bölgelerinde sergilediklerini ifade etti.

Kadınhanı Kaymakamı Sayın Osman ALTIN'da 'Çocukların gelişimi için çok önemli olan bu tür sosyal etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini ifade ederek katkılarından dolayı Mahmut SALCAN'A teşekkür ederek başarılar diledi.'