Mevlana Kalkınma Ajansı'nın rehberliğinde '2014-2023 İlçe Stratejik Gelişme Raporu' hazırlanması için İlçemiz Kaymakamı Osman ALTIN başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Oluşturulan komisyon, ilk toplantısını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasında, Kaymakam Osman ALTIN, "Sayın Valimizin direktifleri ile kurulan İlçe Stratejik Gelişme Komisyonunun bu ilk toplantısında hem konunun ehemniyetini kavrama hemde gelecek toplantılara yönelik fikir edinme imkanı bularak, İlçemizin; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına tekabül eden 2023 vizyonunun oluşturulmasına karınca kararınca katkıda bulunmuş olacağız. Malumları olduğu üzere, Konya-Karaman Bölgesi Bölge planının üretilmesi sürecinde İlçe Stratejik Gelişme Raporunu biz hazırlayacağız ve bu rapor bizim tüm kasaba ve köylerimizle birlikte varmak istediğimiz hedefleri, eksik ve zayıf yönlerimizle, güçlü olduğumuz hususları da içerecek olan ve planlamahiyararşisinde oldukça önemli bir noktada olan Bölge planları, Bölgesel kalkınmanın bir çeşit anayasası olacaktır. Bizlerdebu planda İlçemizin gerçekçi bir şekilde yer almasını arzu ediyoruz" dedi.

Kadınhanı Belediye Başkanı Hulusi ÇÖKGEL, Atlantı Belediye Başkanı Hasan TAKIMCI, Kolukısa Belediye Başkanı Yusuf DURGUT, Başkuyu Belediye Başkanı Muammer SARI, Osmancık Belediye Başkanı Mehmet KÜÇÜKACAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail HACIHASANOĞLU, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık MüdürüMustafa DİRİK, Sağlık Grup Başkanı Ramazan BORDEMİR, Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Asım KEŞve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Gazi TEZEL'in katıldığı toplantıda Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) uzmanları Yasemin KARADENİZ YILMAZ ve Fuat KARAGÜNEY, komisyon üyelerine ilçe strateji gelişme raporu hazırlama konusunda bilgi verdi. Komisyon üyeleri ilçenin sorunları ve çözüm yolları hakkında bir çalışma yaptı. Komisyon, dönem içerisinde altı kez toplanacak. Toplantılarda ilçenin sorunları, öne çıkan özellikleri, diğer ilçelerden ayıran belirgin özellikleri, ilçeyi etkileyebilecek kamu yatırımları gibi konular ele alınacak. Toplantıların ardından hazırlanacak nihai rapor 19 Ekim 2012 tarihinde Mevlana Kalkınma Ajansına sunulacak. Rapor ilçemizin 2023 yılına kadar hedeflenen yatırımları ve teşviklerine yön verecek.