Kadınhanı Mustafa Büyükoflaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 94.yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY'u anma etkinliğine İlçemiz Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Kurum Kuruluş Amirleri, Okul Müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Sunumunu Edebiyet Öğretmeni Ümit AKKUZU' nun yaptığı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başlayan 12 Mart İstiklal Marşı'nın TBMM tarafından kabul edilişinin 94. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından İstiklal Marşı Oratoryosu, Şiir ve Slayt gösterisi ile son buldu.

Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK; 12 Mart İstiklal Marşı'nın TBMM tarafından kabul edilişinin 94. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısıyla yaptığı açıklamada;
'İstiklâl Marşı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşı.Mehmet Âkif Ersoytarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından "İstiklâl Marşı" olarak kabul edilmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlarında, İstiklâl Harbi'nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur milletvekiliMehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmenMehmet Âkif'in yazdığıİstiklal Marşıcoşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Meclisteİstiklâl Marşı'nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.

Bu gün Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı Türk Milleti'nin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 91. yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken Türk halkı kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif ERSOY Türk milletine, cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı'nı yazmıştır. İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türk insanını, Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.' dedi.