Kadınhanı Kaymakamı Osman ALTIN, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü'nde düzenlenen 4. Tarla Günleri Fuarına katıldı.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü'nde düzenlenen Türkiye'nin ilk açık alan uygulamalı fuarında çiftçiler kendilerine sunulan makine ve tarımsal ürünleri tarlada açık alanda gördü.

Önder Çifçi Projesi (ÖÇP) kapsamında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin destekleyici kuruluş olarak yer aldığı fuar 13-16 Haziran tarihlerindeziyaretçileriyle buluştu.

Tohum, gübre, ilaç, fidan, sulama firmalarının ekim yaparak tanıtım yaptıkları fuarda 90 deneme alanı, traktör ve mekanizasyon firmalarının demo yaptıkları 52 makine demonstrasyon alanının yanı sıra tarıma hizmet veren 30 firmanın bulunduğu fuar alanını Kadınhanı İlçe Tarım Müdürü Mustafa DİRİK ile birlikte gezen Kadınhanı Kaymakamı Osman ALTIN, tarımdaki en son yenilikler ile trendler hakkında bilgi aldı.

Fuar alanında sertifikalı tohumculuk üzerine Türkiye'nin öncü kuruluşlarından olan Marmara Tohum Geliştirme A.Ş standını gezen Kaymakam ALTIN, Marmara Tohum Geliştirme A.Ş Genel Müdürü Refik AKÇAKAYA' dan Tarım Bakanlığınca desteklenen kuraklığa dayanıklı olması nedeniyle Kadınhanı'nda da yaygınlaştırılması planlanan Aspir yetiştiriciliği hakkında bilgi aldı.

Marmara Tohum Geliştirme A.Ş Genel Müdürü Refik AKÇAKAYA Aspir hakkında şu bilgileri verdi; Bu yıl kilo da 45 kuruş devlet desteği sağlanan Aspir, genellikle 50-150 cm arasında boylanabilen, dikenli ve dikensiz formları olan, dikenli formların dikensizlere göre daha fazla yağ içerdiği, dallanan ve derinlere gidebilen bir kazık kök sistemine sahip, tohumlarında % 30-40 arasında yağ bulunan, yağı biodizel yapımında da kullanılabilen, küspesi hayvan yemi olarak değerlendirilen, kuraklığa dayanıklı bir yağ bitkisidir.

Aspir tarımındaki en önemli avantaj, buğday-arpa tarımında; toprak hazırlığından hasada kadar geçen sürede kullanılan bütün alet-ekipmanların bu bitkinin tarımında da kullanılabilmesidir. Belki de bu özelliğinden dolayı, üreticiler tarafından benimsenmesi daha kolay ve hızlı olacaktır.

Aspir yağlık bir bitki olduğu için, sanayide yağ elde etmek üzere değerlendirilir. Yağ elde edilmesinde, ayçiçeği işleyen tüm fabrikalar aspir işlemeye de elverişlidir. Bu nedenle, ülkemizde sanayide işlenmesi açısından hiçbir problem yoktur. Yağı alındıktan sonra geriye kalan küspe; içerdiği % 22-24 protein nedeniyle iyi bir hayvan yemi olarak değerlendirilmektedir. Ama artık çiftçimizde bu bitkiyi tanıyacak. Kendi ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. dedi.