19 Ekim Muhtarlar günü kutlamaları Kadınhanı Hükümet konağı önündeki Atatürk büstüne, Kadınhanı Muhtarlar Derneği Başkanı İlyas KARACAN tarafından çelenk sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Program daha sonra Polis Dinlenme salonunda devam etti.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık  müessesesinin 1829'dan bu yana faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilerek,  muhtarların bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla  ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi  anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında  önemli bir görevi yerine getirmektedir. 
 
Vatandaşlarımızın oylarıyla seçilen muhtarlarımız, Cumhuriyet tarihimiz boyunca mahallerimizin en önemli temsilcisi olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Vatandaşlarımızın dertlerine, tasalarına; sevinçlerine ve mutluluklarına ortak olan, beklentilerini ve ihtiyaçlarını devletimize iletme noktasında etkin rol oynayan muhtarlarımız, devletle milletin bütünleşmesinin temel harcını oluşturmaktadır. Muhtarlık müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu herkes tarafından bilinmektedir.
Muhtarlarımız, bulunduğu yerlerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir.
 
 Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakarca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin kendilerine verdiği önemin bir göstergesidir.
Bu vesileyle tüm muhtarlarımızın bu yıl ilk kez kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü yürekten kutluyor, sağlık ve mutluluk dolu bir ömür diliyorum.”dedi.