Kadınhanı-Ilgın Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için çalışmalar başlatıldı.
 
Konya'nın sosyal, ekonomik ve jeopolitik durumu bakımından en önemli iki ilçesi olan Ilgın ve Kadınhanı D300 karayolu üzerinde bulunması ve Konya merkeze olan yakınlıkları göz önüne alındığında sanayi ve ticaretin gelişimi için en uygun ilçelerdir. Kalkınmışlığın en önemli göstergelerinden birisi olan sanayileşme bu iki ilçemizde de tam anlamı ile gerçekleşememiş, 1982 yılında faaliyete başlayan Ilgın Şeker Fabrikası ile birlikte bölgede az sayıda orta ölçekli özel sektör yatırımları yapılmıştır.
 
Özellikle tarıma dayalı sanayi konusunda yatırım yapmaya çok uygun olan bu iki ilçemizde sanayinin gelişebilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Burada oluşturulacak bir sanayi bölgesi yatırım ve üretimi teşvik edecektir.
 
Bu amaç için; Kadınhanı Belediyesi meclis toplantı salonunda bir toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda her iki ilçenin yöneticileri bir araya geldi. Kadınhanı ve Ilgın oda başkanların katıldığı toplantıya Ilgın Kaymakamı Yücel Gemici, Ilgın Belediye Başkanı H. İbrahim Oral, Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri Ödük, Kadınhanı Esnaf Odası Başkanı Gazi Tezel, Ilgın Ticaret Odası Başkanı Vehbi Özlen ve diğer yetkililer katıldı.
 
Açılış konuşmasını Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri Ödük yaptı. Ilgın ve Kadınhanı arasına kurulması planlanan organize sanayi bölgesi ile birlikte, işsizliği ve göç olaylarını önlemek istiyoruz. Kadınhanı ve Ilgın el ele vererek bu bölgede güçlü bir ilçe olmak istiyoruz.
Tarihe not düşülecek bir gün olduğunu belirten Ilgın Belediye Başkanı Halil İbrahim Oral, ''Kadınhanı ve Ilgın olarak ortak hareket ederek bölgede organize sanayi bölgesini oluşturmak için bir araya geldik. Bölgenin kalkınması sanayiden geçmektedir. İstihdam sağlamak için bölgemizin yerel kaynakların iyi kullanılması için bölgede sanayi hamlesinin başlaması için somut bir adım atmış olduk.''
 
Kaymakam Yücel Gemici, 'Şimdiye Kadar Kadınhanı ve Ilgın böyle bir birlikteliği oluşturamamış. Şimdi böyle bir tabloyu görmekten çok mutluyum. Bu süreçte ilerleyen zamanlarda aynı birlik ve beraberliğin devam etmesini diliyorum 'dedi.
Ilgın Ticaret Odası Başkanı Vehbi Özlen 'Organize sanayi bölgesi kurulduğunda yeni tesisler kurulacak. Şehirlerimizin gelişmesi sağlanacak. Göçün önüne geçilecek ve işsizlik önlenmiş olacak. 'dedi.
 
Konuşmaların ardından oda başkanları, belediye başkanları ve Ilgın Kaymakam'ı organize sanayi bölgesi kurulması için Konya Valiliğine verilmek üzere dilekçeye imza attılar..