Kadınhanı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 14 Kasım Dünya Diyabet gününde toplumda fiziksel aktivite ve sağlık ilişkisine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenledi.

Diyabette farkındalık oluşturmak için 14 Kasım Salı günü saat 11:00’da Hükümet Konağı önünden başlayan yürüyüşe Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK’in Kurum amirleri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Kadınhanı İlçe Sağlık Müdürü Mustafa GÜNEŞ, yaptığı açıklamada, Yetersiz fiziksel aktivite kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar için anahtar risk faktörüdür. 
Vatandaşlarımızda Diyabet ve obezitenin önlenmesi, zihinsel ve bedensel gelişimleri amacıyla fiziksel aktivitenin önemi çok büyüktür. Sağlık Bakanlığımızın ‘Arabayı Park Et, Asansörü Terk Et, Birazda Hareket Et’ sloganıyla tüm halkımızı sağlıklı yaşam ve fiziksel aktiviteye davet ediyoruz.
Ülkemizde diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl 14 Kasım’ da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır.dedi.

Diyabet Nedir?

Diyabet kronik, pankreasın yetersiz veya hiç insülin üretmemesiyle karakterize, şeker yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır. insülin, şekerin enerji olarak kullanılabilmesi için hücreye girmesini sağlamakta gerekli bir hormondur. İnsülin miktarının veya etkinliğinin azalmasına bağlı olarak kan şekeri yükselir. Bu durum uzun dönemde birçok doku ve organlarda hasara yol açar.
 
Diyabet Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

»Az az sık sık yemeye özen gösterin.
»Kepekli, çavdarlı, yulaflı ekmeği tercih edin.
»Sızma zeytinyağı ile birlikte mısırözü yağı veya soya veya fındık yağını eşit oranda karıştırıp yemeklerinizde bu yağ karışımını tercih edin.
»Kabuklu yenebilen meyveleri soymayın ve günlük posa tüketiminizi artırmaya çalışın.
»Günde en fazla 2 kahve veya 3-4 bardak açık çaydan fazlasını içmeyin ve içme zamanının yemeklerden en az 1 saat sonra olmasına dikkat edin.
»Şeker ve şekerli besinler (çay şekeri, reçel, bal, marmelat, şuruplu tatlılar, pasta, kek, kurabiye, şekerleme, çikolata, tahin, tahin helvası, pekmez, pestil, vb) tercih etmeyin.
»Sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe vb.) ve şarküteri ürünlerin uzak durun.
»Yağlı gıdalar (kaymak, krema, mayonez, çikolata, ve yağlı soslar), yağda kızartma veya kavurmaları tercih etmeyin.
»Tam yağlı süt, alkollü içkiler, hazır meyve suları, meşrubatlardan uzak durun.
»Turşu ve salamuralar, içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin.
»Yağlı hamur işleri (kek, kurabiye, krema pasta vb) ve hamur tatlılardan uzak durun.
Diyabetin neden olduğu hastalıklar
Kan şekerinin yüksek olması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebiliyor. Nefropati (böbreklerin hasar görmesi), nöropati (sinirlerin hasar görmesi), retinopati (gözlerin hasar görmesi) ve diyabetik ayak gibi sağlık sorunları, diyabet kontrol altına alınmazsa kaçınılmaz olmaya başlıyor.