Aslen Kadınhanı'lı olup İstanbul'da yaşayan Hayırsever İçil Ailesi tarafından yaptırılacak olan Raziye Hatun İlkögretim Okulu tarihi binası restorasyonu için Kadınhanı Kaymakamlığı, Kadınhanı Belediye Başkanlığı ve Kadınhanı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Kadınhanı için tarihsel öneme sahip İstanbul Caddesinde çarşı merkezinde bulunan ve eski ismi Merkez İlkokulu olan okulun temeli Osmanlı imparatorluğu zamanında cami ve camiyi yaptıran aileye ait kabirler kaldırılarak atılmış 1927 yılında İzzet Bey'in Konya Valiliği sırasında il özel idaresi kanalıyla Alman mühendislerin kontrolünde Avrupa tarzında 2 katlı olarak inşa edilerek ve 1927-1928 öğretim yılında hizmete girmiştir. Okul binası bitince Darul İrfan adı verilen eski okul öğrencileri bu okula nakledilmiştir. İki öğretmen ,103 erkek 2 kız öğrenci ile eğitime başlamıştır.1966 yılında okul çevre duvarları, çeşmeler, tuvaletler yeniden yapılarak düzenlenmiştir. 1984 yılında Okul Koruma Derneği vasıtasıyla ihtiyaca cevap vermeyen tuvaletler yıkılarak yerine yeni tuvaletler ve depo yaptırılmıştır.1986 yılında Okulun çatısı onarılmış kiremitler yenilenmiştir.1987 yılında hayırseverlerin katkıları ile şadırvan yaptırılmıştır.1988 yılında okul çevre duvarı düzenlenerek yükseltilmiş üzerine beton atılarak desteklenmiştir. Yine bu yıl içinde öğrenci kapısı önüne 150 m² beton dökülerek tören alanı düzenlenmiştir.1992-1993 öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Faik İçil Meslek Yüksek Okulu ile ortak olarak kalorifer döşenmiştir. Okul 4937 m² lik alana kurulmuş olup bunun 522 m² si Okul ana binası , 72 m² si tuvaletler ve depo , 1420 m² si ön bahçe , 3024 m² si ise oyun alanıdır. 1998 yılında köklü tadilat yapılmış bodrum doldurularak ahşap orta kat betonarme yapılarak duvarlar güçlendirilmiştir. 2003 yılında tüm ihata duvarları yenilenmiş ayrıca emekli öğretmen İhsan COŞKUN'un annesinin hatırasına mermer çeşme yaptırılmıştır.
2004/2005 öğretim yılında çatısının akması sebebiyle Okul boşaltılmış restore edilmeyi beklemekteydi.

Kadınhanı Kaymakamı Ercan ÇİÇEK başkanlığında gerçekleşen imza törenine Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri ÖDÜK, Kadınhanı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz ve yüklenici inşaat firması adına Musa KARACAN katıldı.